PLATFORMA „Z POLSKIM PO WARSZAWIE”

Platforma „Z polskim po Warszawie” prezentuje działalność edukacyjną, badawczą i popularyzacyjną oraz osiągnięcia Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego (CBKW UW). Podstawą realizacji platformy był projekt badawczo – wdrożeniowy „Nauka języka polskiego dla cudzoziemców w perspektywie cywilizacji europejskiej oraz historii i współczesności Warszawy” realizowany od połowy 2022 roku przez CBKW UW na zlecenie władz Miasta Stołecznego Warszawy i dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Z myślą o osobach chcących uczyć się języka polskiego, przede wszystkim z Ukrainy, ale też mających nadzieję głębszego poznania i zrozumienia Warszawy zostały wypracowane nowatorskie ścieżki dydaktyczne i narzędzia je udostępniające. Obok materiałów video, audio m. in. Wymowa polska w praktyce i teorii oraz aplikacji Graj w polski (zob. w odpowiednich zakładkach), legend warszawskich znajdują się tu także klasyczne narzędzia edukacyjne w formie datowników historyczno-kulturowych m. in. Polski datownik świąteczny i Warszawski datownik historyczny (w opracowaniu), i inne, które pojawią się na platformie w najbliższym czasie.

Wypracowane przez nasz Zespół narzędzia łączą dwa elementy. Zawarte w nich treści wiążą kompetencje językowe z kontekstem historycznym, kulturowym i cywilizacyjnym. To kontekst przede wszystkim warszawski, bowiem właśnie Warszawa jest w naszym projekcie ważnym (choć nie jedynym) punktem odniesienia dla podejmowanych szerokich działań edukacyjnych, naukowych i popularyzacyjnych.

Platforma dostępna jest bezpłatnie na komputerach i urządzeniach mobilnych w zasięgu sieci Internetowej pod adresem pod adresem www https://platforma.cbkw.uw.edu.pl/